Metropolitní kapitula u sv. Víta v Praze
Kapitula vznikla v roce 971 jako sbor kněží, jehož úkolem byla příprava zřízení samostatné pražské diecéze. V roce 973 se stala Praha biskupským sídlem podléhajícím mohučskému metropolitovi a zmíněné kolegium svatovítských kněží se stalo katedrální kapitulou. Děkanem byl například mezi lety 1120-1125 kronikář Kosmas. Od začátku 13. století volila svatovítská katedrální kapitula pražského biskupa. Spravovala také katedrální školu, která se stala v roce 1347 univerzitou a o rok později byla začleněna do nově vzniklé Karlovy univerzity. V roce 1344 byla pražská diecéze povýšena na arcidiecézi a kapitula se stala metropolitní. V tomtéž roce položil král Jan Lucemburský základní kámen katedrály sv. Víta, která byla zcela dokončena teprve v roce 1929. Nejstarší dochované stanovy Metropolitní kapituly pocházejí z roku 1350.